Facebook
Kategorie

PIT

PIT

Podatki i prawo podatkowe
Promocja!

Podatki i prawo podatkowe

Andrzej Gomułowicz, Dominik Mączyński
Wolters Kluwer Polska
89,00 zł
89,00 zł
Więcej

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)

PIT to skrót od ang. Personal Income Tax oznaczający podatek od osób fizycznych. W Polsce regulowany jest przez ustawę z dnia 26 lipca 1991 r.

Historia PIT-u zaczęła się w 1798 r. w Wielkiej Brytanii. Przyczyną wprowadzenia podatku od dochodów była potrzeba dodatkowych środków pieniężnych na wojnę z Napoleonem. Najwyższe koszty poniosły wtedy osoby zarabiające ponad 200 funtów rocznie – należność sięgała 10% ich zarobku. Podatku nie musieli uiszczać Ci, których wynagrodzenie wyniosło mniej niż 60 funtów. Opłatę szybko zniesiono ze względu na niezadowolenie społeczeństwa, jednak w 1940 r. znowu ją wprowadzono. PIT bardzo szybko został również ustalony w Stanach Zjednoczonych, bo w 1861 r.

W Polsce ustawę o podatku PIT uchwalono w lipcu 1991 r., ale weszła ona w życie dopiero pół roku później. Obowiązywała, więc od 1992 r., a pierwsze deklaracje podatkowe składano w 1993 r. Pomimo czasu na przygotowanie obywateli (kampanie informacyjne w mediach), wypełnianie PIT-u przysporzyło niemałych trudności - dokument miał wówczas 10 stron. Ludzie nie do końca rozumieli ideę takiego podatku, traktując go jak karę. Ministerstwo pisało listy z wyjaśnieniem, że podatki zawsze płacono, tylko odbywało się to w mniej przyjaznej formie. Polacy poczuli się wówczas współgospodarzami kraju.

Księgarnia Profinfo.pl posiada w swojej ofercie książki o deklaracjach podatkowych. Co roku, publikowane są aktualne poradniki PIT, mające na celu ułatwienie złożenia odpowiedniego formularza do urzędu.