Spadki
Spadki

Prawo cywilne. Zobowiązania i spadki. Pytania i odpowiedzi


Podstawy prawa cywilnego. Prawo spadkowe

Zachowek, spadek i postępowanie spadkowe
Kodeks Cywilny definiuje spadki jako ogół praw i obowiązków cywilnoprawnych o właściwościach majątkowych spadkodawcy, które z chwilą jego śmierci poprzez dziedziczenie przechodzą na spadkobierców.
W skład spadków wchodzą wyłącznie prawa i obowiązki majątkowe zmarłego o charakterze cywilnoprawnym. Należą do niego m.in.: własność i współwłasność rzeczy, użytkowanie wieczyste, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawa i obowiązki będące następstwem umów zawartych pod warunkiem, prawo pierwokupu/odkupu, autorskie prawa majątkowe, prawo do patentu, obligacje, prawa i obowiązki wspólników spółek osobowych, udziały i akcje spółek kapitałowych.
Spadki to również długi spadkowe. Są to przede wszystkim zobowiązania spadkodawcy – zaciągnięte kredyty i pożyczki, pobrane zaliczki lub odszkodowania – jak i wszystkie koszty powiązane z pogrzebem i postępowaniem spadkowym bądź notarialnym poświadczeniem dziedziczenia.
Do spadków nie zalicza się natomiast praw majątkowych, które zostają uchylone z chwilą śmierci osoby, a także prawa i obowiązki nabywane przez sprecyzowane osoby, pomijając fakt czy są to spadkobiercy czy inne osoby.
W książkach o spadkach w Profinfo.pl znaleźć można szczegółowe informacje dotyczące przyjęcia lub odmowy odebrania spadku, jak również praktyczne wskazówki ułatwiające poszczególne procedury.